Našli smo se u kriznome vremenu koje nitko nije očekivao. Pandemija koronavirusa svima nam je promijenila živote i svi se moramo snaći u novonastaloj situaciji u kojoj se suočavamo s nevidljivim neprijateljem, virusom SARS-CoV-2.
Situacija, međutim, nije ni blizu toga da bude izgubljena jer znamo koje je (trenutačno, dok se ne pronađe cjepivo) najučinkovitije oružje protiv virusa: društveni odmak (socijalna distanca). Društveni odmak ozbiljna je obaveza svih nas, koju nikako ne smijemo uzeti olako, koliko god ona teška i izazovna bila.
Ako vam ponestane ideja što raditi sa svom tom silnom količinom vremena koje odjednom imate, ili ako tražite ideje kako animirati svojega klinca ili klincezu u ovim teškim (dosadnim?) trenucima, evo nekoliko astroideja koje će vam pomoći „ubiti“ nešto vremena. Pritom ćete naučiti nešto novo, a i pomoći znanstvenicima u njihovu istraživačkom radu.
1. Napišite poruku abecedom galaksija
Jeste li ikad pomislili da biste poruku mogli napisati u galaksijama? E pa možete! I vrlo je zabavno. Pošaljite prijatelju, prijateljici, ili bilo kome drugome poruku u galaksijama! Samo kliknite na writing.galaxyzoo i krenite pisati abecedom galaksija.
2. Zaigrajte astrokvizove
Na Astroučionici vas čeka više od nekoliko astrokvizova kojima se možete zabaviti i skratiti si vrijeme koje provodite doma u društvenom odmaku, a pritom nešto i naučiti! Provjerite koliko dobro poznajete Sunčev sustav, poznate galaksije, te koliko znate o Mjesecu i ženama u astrofizici i svemiru.
3. Čitajte e-knjige o svemiru
Na Astroučionici vas čekaju dvije e-knjige na dar koje uz samo par klikova možete skinuti na svoje računalo, tablet ili mobitel, te krenuti čitati. To su „Mjesec: vrata u Sunčev sustav“ autora G. Jeffreya Taylora i „Abeceda astronomije“, nastala prema projektu Međunarodnog astronomskog saveza „Velike misli u astronomiji“.
A besplatnu e-knjigu naslova „Kratka kronologija svemirskih letova“ autora Ogrena Variole i Ivana Bušića možete preuzeti preko internetske stranice Zvjezdarnice.
4. Gledajte astroTV
Bacite oko na youtube kanal Astroučionice i možda otkrijete nešto zanimljivo.
Možda vas ili vaše dijete zanima kako astronomi opažaju prošlost, ili tko su i što rade astrofizičari. Pogledajte kratkometražni film „U sjeni crne rupe“, saznajte kojih je pet načina kako otkriti egzoplanet te ponešto o teleskopima kojima opažamo daleke galaksije. Ili jednosta