U 5 blok-sati predavanja u maloj grupi uz prof. dr. sc. Vernesu Smolčić upoznat ćete se s raznim tajnama svemira: kako je nastao Sunčev sustav, kakve sve galaksije postoje i kako znanstvenici proučavaju evoluciju galaksija, kako je pomrčina Sunca potvrdila Einsteinovu opću teoriju relativnosti, što su crne rupe, kako nastaju i kako ih znanstvenici proučavaju, te je li Božićna zvijezda stvarnost ili mit. Predavanja su znanstveno-popularna, namijenjena odraslima, u što se ubrajaju i srednjoškolci :)
Družit ćemo se u prostorijama Astroučionice u Novom Zagrebu, a predavanja su namijenjena malome broju ljudi, kako bi atmosfera bila što intimnija i opuštenija. Nakon svakog predavanja razgovarat ćemo o onome što smo upravo čuli, uz, naravno, mogućnost postavljanja pitanja. Da nam raspoloženje i atmosfera budu još bolji, na svakom predavanju dočekat će nas grickalice i napitci.
Voditeljica: prof. dr. sc. Vernesa Smolčić
Grupa: odrasli (u što se ubrajaju i srednjoškolci), subotom od 18:30 do 20:00 h, početak ciklusa: 25. 11. 2023.
Nije potrebno nikakvo predznanje
Trajanje ciklusa predavanja: 5 tjedana (1 dolazak tjedno), svako predavanje traje od otprilike 45 do 60 minuta, a nakon toga razgovaramo o predavanju i odgovaram na sva vaša pitanja. Budući da je broj ulaznica za svako od ovih predavanja vrlo ograničen, osigurajte svoje mjesto odmah.
Broj polaznika: male skupine (10-ak polaznika)
Lokacija: Božidara Magovca 107, Zagreb
Iznos:
Način i potvrda prijave: Sudjelovanje se potvrđuje uplatom te se slobodna mjesta popunjavaju redoslijedom uplata.
Sunčev sustav ne sastoji se samo od planeta, već i od asteroida, meteora i svemirske prašine. Sunce čini 99,8 % mase cijeloga Sunčeva sustava, a Jupiter je masivniji od svih ostalih planeta zajedno. Svi se planeti vrte u jednoj ravnini oko Sunca. Zašto je to tako i kako je sve nastalo? Na ta ćemo pitanja odgovoriti u ovome druženju. Saznat ćemo što se sve nalazi u Sunčevu sustavu, zašto Pluton više nije planet i kako je nastao Sunčev sustav.
Na ovom predavanju očekuje vas još nešto uistinu posebno: profesor fizike Domjan Svilković upoznat će vas sa svojom privatnom zbirkom meteorita, koje ćete moći i osobno razgledati, te saznati sve što vas zanima o njima i njihovoj bogatoj prošlosti.
90 minuta: otprilike 45 minuta predavanja + 45 minuta pitanja i odgovori
Galaksije su veliki skupovi plina, prašine, milijardi zvijezda i njihovih (egzo)planetnih sustava u svemiru. Raznih su oblika: spiralne, eliptične i nepravilne. „Kako se galaksije razvijaju kroz svemirsko vrijeme?“, jedno je od temeljnih pitanja na koja ćemo odgovoriti, a saznat ćemo i kako astrofizičari opažaju i proučavaju galaksije te kako dokučuju njihov razvoj kroz svemirsko vrijeme. Razgovarat ćemo i o tome kako nam u svemu tome može pomoći svemirski teleskop James Webb.
90 minuta: otprilike 45 minuta predavanja + 45 minuta pitanja i odgovori
Einsteinova opća teorija relativnosti, objavljena 1915., u suštini je teorija gravitacije i u potpunosti je promijenila način na koji shvaćamo svijet: vrijeme nije stalno – ne živimo samo u prostoru, nego u prostor-vremenu, koje je usto i zakrivljeno kad se u njemu nalaze masivne zvijezde, crne rupe ili galaksije.
Odmah po objavljivanju opće teorije relativnosti, znanstvenici su se prihvatili zadatka da tu teoriju eksperimentalno potvrde. Prvi put u tome su uspjeli kada su proveli eksperiment za potpune pomrčine Sunca 1919. godine, koji danas nazivamo Eddingtonovim eksperimentom. Bila je to velika pustolovina s instrumentima koji se danas više ni ne koriste u profesionalnoj astronomiji. Na ovom predavanju saznat ćete sve nevjerojatne pojedinosti o ovome uzbudljivome eksperimentu koji je proslavio Einsteina i njegovu opću teoriju relativnosti.Gotovo da i ne postoji zanimljivija svemirska pojava od crnih rupa. U današnjem znanstvenom svijetu crne rupe dio su svakodnevice i nema ozbiljnog znanstvenika koji sumnja u njihovo postojanje. No put od prve pomisli o postojanju tamnih zvijezda do prihvaćanja crnih rupa u znanstvenoj zajednici, bio je veoma dug. Na predavanju ćemo se upoznati sa svime time: od teorijskog otkrivanja crnih rupa i njihove eksperimentalne potvrde, do općeg prihvaćanja njihova postojanja, okrunjenog Nobelovom nagradom za fiziku 2020. godine.
90 minuta: otprilike 45 minuta predavanja + 45 minuta pitanja i odgovori
Predavačica
Vernesa je redovita profesorica na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Osnivačica je i voditeljica platforme Astroučionica i vlasnica obrta za kreativne usluge VS CREATIVE. Doktorirala je astronomiju 2007. godine na Max Planckovu Institutu za astronomiju u Heidelbergu u Njemačkoj. Desetak godina znanstveno se usavršavala na brojnim ustanovama u Njemačkoj, Sjedinjenim Američkim Državama i Australiji.